ثبت شرکت کامپیوتری و رایانه ای

امروزه در دنیای پیشرفته الکترونیک و توسعه فناوری اطلاعات و ایجاد دولت الکترونیک و آی تی ثبت شرکت های کامپیوتری بسیار قابل گسترش میباشد زیرا تمامی سازمان ها و بخش های شخصی و دولتی برای انجام کارها و پروژه های خود باید از فناوری اطلاعات و شبکه استفاده کنند به همین دلیل ثبت شرکت های کامپیوتری بسیار دارای اهمیت شده اند و معمولا افرادی که توانایی فعالیت در این زمینه را دارند اقدام به ثبت شرکت کامپیوتری می کنند، و گاهی افرادی هم در این زمینه فعالیت می کنند بدون ثبت شرکت، اینکه ثبت شرکت کامپیوتری به نفع است یا به ضرر را در ادامه به آن می پردازیم همچنین نحوه و چگونگی ثبت شرکت کامپیوتری، جهت کسب اطلاعات در این زمینه تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ثبت شرکت کامپیوتری

شرکت های کامپیوتری می توانند در دو زمینه‌ی شرکت های تجاری و موسسه قابل ثبت باشند.  به طور کلی هدف اصلی از تاسیس شرکت های تجاری بدست آوردن سود و کسب درآمد می باشد، شرکت کامپیوتری می تواند دریکی از هفت قالب دسته بندی زیر ثبت گردد:
۱.  شرکت سهامی
۲.  شرکت با مسئولیت محدود
۳.  شرکت نسبی
۴.  شرکت مختلط سهامی
۵.  شرکت مختلط غیر سهامی
۶.  شرکت تضامنی
۷.  شرکت تعاونی تولید و مصرف

منظور ازشرکت فناوری اطلاعات، کلیه فعالیتها  در زمینه تولید، پردازش، توزیع و منهدم کردن سیستم های وابسته به اطلاعات می باشد. در اینجا منظور از اطلاعات، متن، صوت و تصویر خواهد بود، همچنین در فناوری اطلاعات چهار فرآیند درونی و پنهان وجود دارد که عبارتند از: تولید، پردازش، ذخیره و بازاریابی.  شرکت فناوری اطلاعات و شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات هر دو به وزارت ارتباطات وابسته می باشند.  به طور کلی شرکت کامپیوتری شرکتی است که موضوع فعالیتش در زمینه کامپیوتر سخت افزار و یا نرم افزار باشد. در سال ۷۶ دیگر ثبت شرکت کامپیوتری نیاز به اخذ مجوز از دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک ندارد. یعنی بدون کسب مجوز می توان اقدام به ثبت شرکت کرد این امر باعث آسان شدن ثبت شرکت های کامپیوتری و سهولت کار مراجعه کنندگان و حذف محدودیت ها و موانع موجود در اداره ثبت شرکت ها شده است، البته همچنان باید مجوز های مربوطه را از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانی که قرار است شرکت در آن استان ثبت شود اخذ کرد، اگر شرکت کامپیوتری قبل از تشکیل نظام صنفی رایانه ای اخذ شده باشد، باید حداکثر تا شش ماه پس از تشکیل نظام صنفی رایانه ای استان، نسبت به اخذ مجوز فعالیت در زمینه رایانه، اقدام کرد. اگر طی این مدت هیچ اقدامی نشود، مجاز به ادامه کار بدون داشتن مجوز فعالیت، نخواهد بود. به طور اجمال می توان گفت : شرکت های کامپیوتری که برای انجام فعالیت های مشاوره، نظارت، طراحی، تولید، نصب و راه اندازی، توسعه، پشتیبانی و آموزش سیستم های نرم افزار، سخت افزار، شبکه های اطلاعاتی و نظایر آنها تشکیل می شوند، باید بعد از ثبت شرکت خود و قبل از شروع فعالیت، به نظام صنفی استان مربوطه مراجعه کرده و مجوز فعالیت اخذ نمایند. ثبت شرکت کامپیوتری  از نوع شرکت تجاری و موسسه آموزشی غیر تجاری بهتر می باشد، زیرا شرکت های فناوری اطلاعات همزمان آموزشی و تجاری خواهند بود، البته توصیه ما به شما  ثبت در قالب شرکت تجاری می باشد زیرا با ثبت در زمینه تجاری قادر خواهید بود از طریق دریافت پروژه های تیمی و سمینار های عمومی به کسب درآمد بالا دست پیدا کنید و در حوزه های خرید و فروش نیز فعالیت های پرسود داشته باشید، یک شرکت تجاری می تواند برای اخذ گرید نیز اقدام کند تا در مزایده های دولتی و سازمانی نیز شرکت کند البته اداره موسسه و ثبت آن آسانتر به نظر می رسد در صورتی که شرکت های تجاری مراحل بیشتر و پیچیدگی بیشتری خواهند داشت ولی در مقابل بسیار سود آورتر می باشند.

ثبت شرکت کامپیوتری به نفع است یا به ضرر؟

ثبت شرکت کامپیوتری باعث می شود فعالیت ها وجهه قانونی و رسمی داشته باشد و اعتبار و موقعیت شرکت بالاتر خواهد رفت و فرصت های درآمد زایی بیشتری را برای شرکت فراهم خواهد کرد، از دیگر فواید ثبت شرکت کامپیوتری این است که شرکت ها و ارگان های بزرگتر به دنبال برخی پارامتر های قانونی هستند و پروژه ها و فعالیت های مورد نیاز خود را به شرکت هایی می سپارند که از پشتیبانی و اعتبار بیشتری برخوردار باشند و تنها حاضر به عقد قرارداد با شرکت ها و افراد حقوقی هستند. با ثبت شرکت می توانید از خدماتی مانند خدمات وام و مالی ، حمایت های حقوقی و قانونی و … که مخصوص افراد حقوقی می باشد بهره ببرید. ثبت و راه اندازی شرکت کامپیوتری به حداقل 2 تا 3 نفر شریک نیاز دارد . این یعنی تقسیم مسئولیت میان شرکا . وقتی یک نفر فرد حقیقی بخواهد فعالیتی را انجام دهد از بستن قرار داد تا انجام پروژه و مراحل مالی و مدیریت و … همه به عهده خود او خواهد بود در حالی که شرکت های حتی کوچک با تقسیم این فعالیت ها بین شرکا و همکاران می توانند فعالیت بیشتری در کار داشته باشند و تمرکز بیشتری بر روی حوزه مورد فعالیت خود به کار ببرند .با ثبت شرکت کامپیوتری به دلیل فعالیت های گروهی که انجام می شود، تخصص های بیشتری در حوزه فعالیت وارد خواهد شد . و باعث می شود مشتریان بیشتری مراجعه کند و خدمات و فعالیت های خود را به شرکت بسپارد . ثبت شرکت باعث می شود تا شرکت از امتیازات بالای قانونی و حقوقی برخوردار هستند و این موضوع باعث می شود قراردادهای دولتی و مناقصه ها و مزایده های پر سود و با منافع زیاد تنها به افراد حقوقی و شرکت ها واگذار شود .

بزرگترین نفع ثبت شرکت کامپیوتری این است که تمامی اطلاعات خود و شرکا و اطلاعات دقیق شرکت را اعم از تاریخ ثبت شرکت ، لیست اعضاء هیئت مدیره ، سمت افراد در شرکت ، افراد دارای امضاء مجاز ، آدرس قانونی شرکت ، موضوع فعالیت و … را ضمن درج در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار در سایت خود اداره ثبت شرکت ها نیز در معرض دید همگان قرار خواهید داد این امر باعث شفاف سازی اطلاعات برای مشتریان و اشخاص ثالث و ذی نفع خواهد شد، و زمانی که تمام اطلاعات شما به این صورت قابل ردیابی و شناسایی باشد مشتریان نیز با حصول اطمینان بیشتری با شما وارد معامله خواهند شد و تردیدی در این زمینه وجود نخواهد داشت. شفافیت شرکت ها اعتبار شرکت را بالاتر می برد و اعتبار بالاتر در شرکت ها باعث جذب سرمایه گذاران و مشتریان بیشتر برای شرکت شده و موفقیت آتی شرکت را بیشتر تضمین خواهد کرد .

فعالیت رسمی و قانونی شرکت ها و درج تاریخ شروع به فعالیت شرکت باعث خواهد شد که با گذشت هر سال سابقه شرکت بیشتر شود و برای شرکت رزومه قوی تری به وجود خواهد آمد . نام شرکت در همه مدارک و مستندات شرکت ثبت خواهد شد و این خود به عنوان بهترین راه برای قوی تر شده رزومه کاری شرکت می باشد . در نهایت مدت زمان بیشتر فعالیت شرکت نیاز به اثبات برای افراد ثالث را نخواهد داشت و تنها با مراجعه به تاریخ ثبت شرکت مشتریان و ذی نفعان می توانند به راحتی قدمت و اعتبار شرکت را به دست بیاورند .

مراحل مجوز و ثبت شرکت رایانه ای

شرکت هایی عضو نظام صنفی رایانه ای استان می باشند که شرایط زیر را دارا هستند، این شرایط عبارتند از:

طبق اساسنامه شرکت کامپیوتری ، موضوع فعالیت آنها یکی از فعالیت های رایانه ای مندرج در بند ۱ باشد. مدیر عامل تمام وقت، با مدرک حداقل کارشناسی باشد. درصورتی که مدرک وی دیپلم باشد باید ۸ الی ۱۰ سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات داشته باشد. در صورتی که مدرک فوق دیپلم در زمینه کامپیوتر داشته باشد باید ۴ سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات داشته باشد و در صورتی که مدرک فوق دیپلم وی مربوط به رشته های غیر از کامپیوتر باشد باید ۶ سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات داشته باشد. مدیرانی که سمت مدیر عاملی  قبل از تشکیل نظام صنفی رایانه ای استان در شرکت خود رادارند از این قانون مستثنی هستند. همچنین شرکت هایی که موضوع فعالیت آنها فقط انفورماتیک بوده و مدیر عامل شرکت دارای شرایط تصدی پست مدیر عاملی شرکت رایانه ای باشد یعنی حداقل لیسانس در زمینه انفورماتیک باشد و یا دارای لیسانس در سایر رشته های فنی و مهندسی با حداقل سه سال سابقه کاری مفید در زمینه کامپیوتری باشد، بعد از ثبت شرکت از سوی این شورا، احراز صلاحیت شده می شود و سپس طبقه بندی می شوند.دفتر اصلی شرکت می بایست در استانی باشد که تقاضا برای اخذ مجوز در همان استان شده است.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت کامپیوتری و مجوز فعالیت

  • -کپی روزنامه رسمی آگهی تاسیس شرکت وکپی روزنامه رسمی آگهی آخرین تغییرات شرکت
  • -کپی برگه احراز صلاحیت و رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک
  • -کپی شناسنامه مدیر عامل
  • -کپی مدرک تحصیلی مدیر عامل
  • -کپی آخرین اظهار نامه مالیاتی
  • -کپی اساسنامه شرکت

قوانین ثبت شرکت کامپیوتری

بررسی تقاضا و مدارک ارسالی توسط نظام صنفی رایانه ای استان حداکثر تا پانزده روز طول خواهد کشید و در صورتی که عضویت برای شرکت های تازه تاسیس تایید شده باشد ، مجوز فعالیت موقت برای یک سال در طی پانزده روز داده خواهد شد. اگر عضویت برای شرکت های تازه تاسیس تایید نشود، موارد مغایرت مشخص می شود و ظرف مهلت ذکر شده اعلام می گردد. میزان اعتبار مجوز فعالیت برای ثبت شرکت های کامپیوتری یک سال می باشد. بنابراین شرکت های کامپیوتری باید هر سال اطلاعات زیر را برای سازمان صنفی رایانه ای استان ارسال کنند. این اطلاعات عبارتند از:

  • تغییرات اساسنامه و روزنامه رسمی
  • اظهارنامه مالیاتی سالیانه یا برگ تشخیص مالیاتی
  • فرم تکمیل شده اظهارنامه مربوط به فعالیت شرکت

هرچند ثبت شرکت کامپیوتری موارد و منافع زیادتری برای افراد حقوقی به همراه خواهد داشت که در این مقوله نمی توان به همه آنها پرداخت مانند داشتن استقلال کاری ، آزادی بیشتر در انجام فعالیت های مربوطه ، تنظیم روال و مراحل انجام کار توسط خود افراد و … که در این مقوله نمی گنجد. شما می توانند از طریق شرکت ثبت دانا به عنوان ارائه دهنده ی خدمات تخصصی ثبتی در این امر اقدام کنید. مدارک و تقاضانامه ها توسط مشاورین با دقت بررسی و چنان چه از نظر قانونی مشکلی نداشته باشند تایید شده و پس از آن مراحل ثبت شرکت بدون هیچ وقفه ای از سمت متخصصان ثبت دانا اقدام خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button