شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص تفاوت بسزایی نسبت به ثبت شرکت با مسئولیت محدود را داراست. شرکت سهامی خاص شرکتی بازرگانی می باشد که سرمایه آن شرکت تماما توسط بنیان گذاران همان شرکت تامین می شوند.

ثبت شرکت سهامی خاص

در شرکت ‌های سهامی خاص، شرکا سرمایه‌ای را برای تأسیس آن اختصاص می‌دهند و این سرمایه به سهام تبدیل می‌شود. این سهام می‌تواند با نام یا بدون نام باشد. در آینده نیز این اعضا به اندازه‌ی سهام خود در قبال مقروضات و تعهدات شرکت مسئول خواهند بود.

به مانند شرکت‌های سهامی عام، در شرکت سهامی خاص نیز نقل و انتقال سهام ممکن است که در این نوشتار به بررسی آن می‌پردازیم. گفتنی است که در صورت نیاز به یاری در بحث انتقال سهام و یا مباحث دیگر مربوط به ثبت، می‌توانید از مشاوره‌ی متخصصین داناثبت بهره‌مند شوید.

سهام چیست؟

در قانون سهام به این صورت تعریف شده است که «سهم قسمتی از سرمایه‌ی شرکت سهامی است که مشخص‌کننده‌ی میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت است. ورقه‌ی سهم، سندی قابل معامله است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت دارد. سهم می‌تواند با نام یا بدون نام باشد». در ماده ۲۹ لایحه اصلاحی قانون تجارت، حداکثر قیمت اسمی سهم در شرکت سهامی عام، ۱۰ هزار ریال ذکر شده، اما برای شرکت سهامی خاص، محدودیت خاصی تعیین نشده است. مجموع ارزش سهام‌ها، سرمایه‌ی شرکت را تشکیل می‌دهد.

نقل و انتقال سهام

از آن جایی که سهام به صورت یک سند در اختیار شرکا قرار دارد، نقل و انتقال یا معامله‌ی آن مانعی ندارد. به این معنا که هر یک سهامداران در هر زمان که تصمیم بگیرند می‌توانند سهام خود را بفروشند و از شرکت خارج شوند. اما بر پایه‌ی قانون، مجمع عمومی یا مدیران می‌توانند محدودیت‌هایی برای این امر تعیین کنند و در اساسنامه شرکت، شروطی برای انتقال سهم قرار دهند. به طور مثال ممکن است که انتقال سهام مشروط به تصمیم مجمع عمومی یا هیئت مدیران شود. در این صورت فرد برای انتقال سهام نیاز به تأییدیه خواهد داشت. اما در صورتی که چنین چیزی در اساسنامه شرکت نیامده باشد، نقل و انتقال سهام کاملاً آزادانه می‌تواند انجام شود.

الف) مراحل نقل و انتقال سهام (اگر طبق اساسنامه، هیئت مدیره عهده‌دار آن باشد)

 1. تشکیل جلسه هیئت مدیره
 2. تنظیم صورت جلسه به همراه اعضای هیئت مدیره، امضای خریدار و فروشنده
 3. ارائه مدارک شناسایی سهامدار جدید
 4. ارائه مدارک شناسایی فروشنده سهام
 5. تهیه فهرست جداگانه از صاحبان سهام، قبل و بعد از معامله

بعد از جلسه این مدارک به همراه صورت جلسه به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده می‌شود.

ب) مراحل نقل و انتقال سهام (اگر طبق اساسنامه، مجمع عمومی عهده‌دار آن باشد)

 1. تشکیل مجمع عمومی با حضور اکثریت اعضا
 2. تنظیم صورت جلسه با امضای هیئت رئیسه، خریدار و فروشنده
 3. مدارک شناسایی سهامداران قدیم و جدید
 4. تهیه فهرست جداگانه از صاحبان سهام، قبل و بعد از معامله

صورت جلسه به همراه سایر مدارک فوق، توسط نماینده قانونی شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده خواهد شد.

ج) نقل انتقال سهام (در صورتی که اساسنامه، انتقال سهام را آزاد گذاشته باشد)

 1. ارائه کپی آگهی تأسیس شرکت
 2. ارائه مدارک شناسایی سهامداران فعلی و جدید
 3. ارائه کپی آگهی آخرین تغییرات شرکت (در صورت وجود)

در نقل و انتقال سهام نیازی به تنظیم سند رسمی نیست، اما تشریفات قانونی آن باید به صورت کامل انجام شود، وگرنه انتقال سهام معتبر نخواهد بود. همچنین فروشنده و خریدار سهام، باید مالیات مربوطه را به اداره مالیات پرداخت کنند.

با سپاس از همراهی شما، لازم می‌دانیم به این نکته نیز اشاره کنیم که در صورت نیاز به مشاوره و یاری در هر یک از مراحل اداری و قانونی ثبت شرکت و کارهای دیگر نظیر نقل و انتقال سهام، می‌توانید از حساب ویژه‌ای به روی مشاوران داناثبت باز کنید و از کمک آن‌ها هم بهره‌مند شوید.

همین حالا با کارشناسان  برای ثبت شرکت سهامی خاص ما ارتباط برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button