آیا دریافت کد اقتصادی الزامی است ؟

امروزه به علت مشارکت بسیار افراد جامعه در روند تجاری و اقتصادی و همچنین تعیین مالیات هر یک از فعالان اقتصادی، اولین گام از این روند، دریافت کد اقتصادی می باشد. اصولا هر فرد حقوقی یا حقیقی بدون داشتن این کد اقتصادی به عنوان فعالیتی غیر قانونی و نا معتبر شناسایی میشوند. بطورکلی هر شرکت نیاز به یک کد اقتصادی دارد که از طریق این کد نحوه‌عملکرد یک شرکت اعم از خدمات یا خرید و فروش را که در قراردادها و فاکتورها ذکر شده می توانیم متوجه شویم. بنابراین بعد از اینکه شرکت یا موسسه خود را به ثبت رساندیم باید ظرف مدت حداکثر دو ماه با در دست داشتن مدارک لازم به اداره دارایی رفته و با تشکیل پرونده، کد اقتصادی شرکت را دریافت کنیم. حائز اهمیت است که بدانید داشتن پرونده دارایی یا پرونده مالیاتی پیش نیاز صدور کد اقتصادی است. با این اوصاف آیا دریافت کد اقتصادی الزامی است؟ قبل از پاسخ به این سوال ابتدا لازم است به ارائه تعریف مناسبی از کد اقتصادی بپردازیم:

کد اقتصادی چیست ؟

کد اقتصادی همان شناسه ملی شرکت ها یا کد ملی یا شماره ثبت شرکت‌ها و موسسات می باشد که این کد برای هر شرکت منحصر به فرد است، به عبارتی هر شرکت، چه دولتی و چه غیر دولتی، شناسه ملی و شماره ثبت منحصر به فرد دارد که شماره ثبت و شناسه ملی هیچ شرکت با دیگری  مشابه نیست، کد اقتصادی اشخاص حقوقی هم به همین روال می باشد، این کد ۱۲ رقمی که سازمان امور مالیاتی به مودیان مالیاتی، اختصاص میدهد. هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی، باید طبق قانون، کد اقتصادی خود را دریافت کنند سپس به فعالیت بپردازند. بعد از  ثبت شرکت ۶۰ روز برای دریافت کد اقتصادی فرصت داده شده است. اگر هیچ فعالیت  و عملکردی هم ندارید، باز هم باید به حوزه مالیاتی در محدوده آدرس قانونی شرکت بروید و پرونده مالیاتی تشکیل بدهید اما الزامی برای دریافت کد اقتصادی ندارید. صدور فاکتورها یا صورت حساب ها با کد اقتصادی جعلی، جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی سنگین خواهد داشت ، می توان گفت که کد احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی سراسر کشور، همین شماره خواهد بود. فعالیت در زمینه صادارت یا واردات کالا یا فروش کالا و حتی خدمات در هر نقطه از کشور نیاز به داشتن کد اقتصادی خواهد داشت. حتی شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی سراسر کشور نیز داشتن کد اقتصادی ضرورت دارد. اگر به سایت  روزنامه رسمی قوه  قضاییه جمهوری اسلامی نگاهی بیندازید، متوجه می شوید اطلاعات شرکت ها، بر اساس شناسه ملی درج می شود.

نکات کلی در رابطه با اخذ كد اقتصادي

 • اشخاص مکلف به اخذ شماره اقتصادي: کليه اشخاص حقوقي که به امر توليد، مونتاژ، واردات و صادرات، توزيع هر نوع کالا و کارهاي خدماتي اشتغال دارند همچنين کليه اشخاص حقيقي که به امور فوق اشتغال داشته و داراي پروانه کسب يا کار ازمراجع ذيربط بودهو یا دارای محل فعالیت تجاری هستند.
 • مجوز فعاليت: سندي که بر اساس فعاليت اقتصادي هرشرکت از طرف يکي از مراجع تاييد شود.
 • محل فعالیت تجاری: یک واحد شغلی که آن محل از طرف شهرداری یا مراجع قانونی دیگر بعنوان محل فعالیت اقتصادی شناخته شود و فعالیت انجام شده در این مکان  ممکن است جواز کسب داشته باشد و یا بدون جواز کسب باشد.
 • رسید بانکی: مبلغ فیش بانکی در کلیه شهرستانها به حساب ۵۲۳ خزانه نزد یکی از شعب بانک ملی از جانب مودی واریز می شود.
 • پرینت شماره اقتصادی: پرینیت یک برگ صادر شده به وسیله کامپیوتر قبل از صدور کارت می باشد که کلیه اطلاعات مربوط به مودی اعم از هویت و مالیات را شامل می شود که بعنوان رسید از مودی توسط مامورین پست و بایگانی در پرونده مودی استفاده خواهد شد.
 • کارت اقتصادی اشخاص حقیقی: رنگ و شکل و مندرجات کارت جدید با کارتهای قبلی تفاوت خواهد داشت و عکس ۳ در ۲ مودی، نام ونام خانوادگی، شماره اقتصادی، نشانی محل فعالیت تجاری و شماره حوزه مالیاتی مودی در آن درج خواهد شد.
 • کارت اقتصادی اشخاص حقوقی: تغییرات مربوط به اشخاص حقیقی در کارت اشخاص حقوقی نیز وجود دارد با این تفاوت که عکس ندارد و نوع شخص حقوقی نیز درج خواهد شد . در صورت هماهنگی با خدمات ماشینی کارت اشخاص حقوقی بصورت لیزری صادر خواهد شد.

تغییردادن کد اقتصادی قدیم به کد اقتصادی جدید

کداقتصادی جدید نیز۱۲رقمی می باشد و از اداره دارایی صادر خواهد شد. کد اقتصادی قدیم با تشکیل پرونده دارایی و تعیین حوزه مالیاتی انجام میشد ولی کد اقتصادی جدید متناسب و مطابق با سیستم جامع مالیاتی جدید طراحی شده است ولی در حال حاضر هنوزکدی صادر نشده و فقط ثبت نام انجام شده و کد رهگیری ثبت نام ارایه شده است.

پنج کاربرد اساسی با کد اقتصادی جدید

 1. پیش نیاز اظهارنامه مالیاتی
 2. جهت دریافت کارت بازرگانی
 3. اخذ گواهی ارزش افزوده
 4. جهت پذیرش در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی نسبت به ارایه اظهارنامه های مالیاتی
 5. برای شرکت در کلیه مناقصه ها ، مزایده ها و عقد هر گونه قرارداد تجاری با اشخاص حقیقی یا حقوقی

افراد مشمول اخذ کد اقتصادی

کلیه اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی فعال و غیر فعال در زمینه های تولید و مونتاژ، صادرات و واردات، توزیع کالا، انجام امور خدماتی شامل دریافت کد اقتصادی می باشند، در اصل اشخاص حقیقی باید دارای پروانه کسب نیز داشته باشند  و در محلی به کسب وکار مشغول باشند تا شرایط لازم را برای اخذ کد اقتصادی داشته باشند زیرا دریافت کد اقتصادی مستلزم ارائه گواهی کسب و همچنین آدرس محل فعالیت خواهد بود.

افراد غیرمشمول اخذ کد اقتصادی

اشخاص حقیقی که در زمینه امور هنری مشغول به کار هستند. مانند : نویسندگی ، ترجمه کتاب، فیلمسازی و همچنین اشخاص فعال در زمینه تحقیقی و مشاوره ای مانند اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و اشخاص فعال در زمینه های پیمانکاری (در شرایط خاص) و همچنین مساجد و تکایا کلیه مشاغل فوق برای فعالیت خود نیاز به اخذ کد اقتصادی ندارند.

علت دریافت الزامی کد اقتصادی

موارد و اقدامات زیر را فقط با اخذ کد اقتصادی می توانیم انجام دهیم که عبارتند:

 • صدور فاکتور رسمی
 • اخذ کارت بازرگانی
 • رتبه بندی و اخذ گرید
 • شرکت در مناقصات و مزایده ها
 • اخذ قرارداد با شرکتهای دولتی
 • انعقاد قرارداد با شرکت های خصوصی حرفه ای

آیا دریافت کد اقتصادی الزامی است؟ با توجه به نیازهایی که ذکر شد می توان گفت کد اقتصادی در واقع شماره شناسایی شرکت ها و موسسات در اداره مالیاتی کشور است. با کد اقتصادی در اداره دارایی و سازمان امور مالیاتی می توان برای رسیدگی به دفاتر پلمپ مالیاتی شرکت ها ، صورت حساب ها و فاکتورهای ارائه شده در سال مالی کمک شایانی کرد و حساب و کتاب های مالیاتی و احیانا معافیت هایی که شرکت برای مالیات از ان بهره مند می شود در قالب کد اقتصادی راحت تر مشخص خواهد شد پس می توان نتیجه گرفت دریافت کد اقتصادی هم الزامی است و هم ضروری می باشد که در ادامه به بررسی ضرورت آن می پردازیم. 

چهاردلیل جهت ضرورت ثبت کد اقتصادی

 1. برای منعقد کردن قراردادهای سودآوری شرکت با شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ (چنانچه نتوانید این کد را ارائه بدهید، بدون تردید از انعقاد یک قرارداد جذاب و پر منفعت جا میمانید و این فرصت سوزی ها گاها جبران ناپذیر خواهد بود)
 2. شرکت کردن در مناقصات و مزایده ها (برای حضور موفق در بسیاری از پر سودترین مناقصات و مزایده ها، داشتن گرید و رتبه بندی شرکت ضروری است) یک شرکت تنها در صورتی مجاز به حضور و ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت خواهد بود که دارای گرید باشد و قبل از آن لازم است که برای شرکت حتما کد اقتصادی اخذ شده باشد.
 3. جهت گرفتن کارت بازرگانی (برای اخذ کارت بازرگانی لازم است که قبلا اقدام به اخذ کد اقتصادی کرده باشید) تاجران   شرکت های واردات و صادرات برای انجام فعالیت حرفه ای و همچنین برای کسب درآمد و سود، نیاز مبرم به کارت بازرگانی دارند.
 4.  اصلی‌ترین دلیل، اجتناب از دردسرها و گرفتاری های مالیاتی است. طبق قوانین، هر شخص تاجری و نیز هر شرکت، موسسه و سازمانی که به نحوی در کشورمان به فعالیت می پردازد، مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را طبق قانون و در موعد مقرر انجام دهد تا علاوه بر اینکه دچار مشکلات مالیاتی نشود،بتواند از برخی معافیت های قانونی مالیاتی نیز بهره مند گردد. یکی از مهمترین این وظایف و تکالیف مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی طبق مقررات قانونی ور موعد مقرر است.  

اخذ کد اقتصادی و مزایای آن

 • دریافت کد اقتصادی مانع رقابتهای ناسالم خواهد شد و در نتیجه زمینه حمایت از فعالان اقتصادی محقق خواهد شد.
 • همانطور که قبلا گفتیم گرفتن مجوز برای انجام امور بازرگانی و دریافت کارت بازرگانی می باشد.
 • جهت تشکیل پرونده صدور کارت بازرگانی، ارایه کد اقتصادی جدید و تعهد مبنی بر ارایه این کد پس از صدور است.
 • انجام امور تولید، مونتاژ، واردات و صادرات، توزیع کالا و کالاهای خدماتی توسط اشخاص حقوقی
 • فعالیت اشخاص حقیقی در امور واردات و صادرات و توزیع کالا و..  با پروانه کسب و کار
 • جهت انجام امور مالیاتی و تشکیل پرونده مالیاتی
 • کسب مجوز برای فعالیتهای تجاری و پرداخت حقوق حقه دولت در قالب مالیات و تلاش های ناسالم

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی

 1. تهیه و تکمیل ذفترچه اشخاص حقوقی و همراه داشتن مهر شرکت
 2. پاسخ استعلام از واحد مستغلات شهرتان جهت تشکیل پرونده مالیات اجاره
 3. اصل و تصویر آگهی های ثبتی و مدارک شرکت اعم از  پیش آگهی تغییرات و تاسیس، اساسنامه، شرکت نامه و تقاضانامه شرکت­های مسئولیت محدود، اظهارنامه شرکت­های سهامی خاص و تقاضانامه موسسات
 4.  اصل و تصویر کلیه روزنامه های تاسیس و روزنامه تغییرات
 5. اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی کلیه صاحبان امضا مجاز و اعضا
 6. اصل و تصویر سند مالکیت همراه با بنچاق و گواهی پایان کار و عوارض شهرداری، یا اجاره نامه محل اقامت شرکت محضری یا اجاره نامه همراه با کد رهگیری و هولوگرام به نام شرکت
 7. اصل و تصویر قبض آب، برق و تلفن محل شرکت
 8. گواهی امضا صاحبان امضای مجاز شخص حقوقی و به نام اداره امور مالیاتی منطقه مورد نظر

اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی

جهت اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی مدارکی لازم است که به شرح ذیل می باشد:

 1. مدارک شناسایی
 2. فرم اداری مربوط به مشخصات متقاضی
 3. درخواست کتبی مبنی بر اخذ کد اقتصادی
 4. تصویر پروانه کسب
 5. گواهی پرداخت هزینه صدور کد نزد شعب بانک ملی
 6. سه قطعه عکس پرسنلی 2*3
 7. چنانچه متقاضی قبلاً کارت اقتصادی داشته ملزم به ارائه تصویر آن یا فیش کامپیوتری نیز هست

پنج تکلیف کسانی که کد اقتصادی دریافت کرده اند

 1. اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع بندهای الف و ب ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم مکلفند از تاریخ ۱/۱/۱۳۹۱ برای عرضه و فروش کالا و خدمات از صورت حساب فروش کالا به شرح فرم نمونه موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم ( پیوست شماره ۱ ) استفاده نمایند و در صورت حساب های صادره شماره اقتصادی خود را چاپ و شماره اقتصادی خریدار را درج نمایند.درج شماره اقتصادی فروشنده با استفاده از سیستم های نرم افزاری یا صندوق های فروش در صورتحساب فروش صادره به منزله چاپ تلقی می شود

تبصره – اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع این دستورالعمل مکلفند مادامی که برای آن ها شماره اقتصادی صادر نشده ، از شماره ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی به جای شماره اقتصادی استفاده نمایند

 • اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع دستورالعمل مذکور، مکلفند هنگام خرید کالا و یا خدمات ، شماره اقتصادی خود را جهت درج در صورتحساب به فروشنده ارائه و در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده، مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله به شرح فرم نمونه ( پیوست ۲ ) به اداره امور مالیاتی اعلام نماید، مشمول جریمه تخلف از این بابت نخواهد بود ، در غیر این صورت طرفین معامله متضامناَ مسئول خواهند بود.
 • در صورت فروش کالا و یا خدمات به مصرف کننده نهایی، درج شماره اقتصادی خریدار الزامی نمی باشد.
 • درج شماره اقتصادی در قراردادها، اسناد و مدارک فروش، هنگام فروش کالا یا خدمات و صدور صورتحساب از سوی فروشنده صورت خواهد گرفت و در صورت عدم درج شماره اقتصادی خریدار، در اجرای ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم و تبصره ۲ آن ، متضامناَ مشمول خواهند بود.
 • کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول این دستورالعمل اعم از وزارتخانه ها ، موسسات دولتی، بانک ها ، شهرداری ها ، موسسات وابسته به دولت و شهرداری ها و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از انتفاعی و غیر انتفاعی مکلفند در کلیه قرارداد ها ، اوراق و فرم های مورد استفاده جهت انجام معاملات خود و اعطای تسهیلات بانکی اعم از ارزی و ریالی و بیمه نامه و غیره نسبت به درج شماره اقتصادی طرفین معامله اقدام نمایند.

    چهارتکلیف اشخاص ثالث در زمینه کد اقتصادی

 1. گمرک ایران مکلف به درج شماره اقتصادی کلیه وارد کنندگان ، صادر کنندگان ، حق العمل کاران در اظهارنامه های گمرکی است.
 2. ذی حساب ها و یا مدیران کل امور مالی مکلفند فهرست معاملات خود را طبق فرم نمونه ( پیوست ۳ و ۴ ) و همچنین فهرست قراردادهای خدماتی و پیمانکاری را طبق فرم نمونه ( پیوست شماره ۵ ) تا یک ماه پس از پایان هر فصل به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان و یا در محیط رایانه ای به اداره امور مالیاتی ذیربط ارائه نمایند.
 3. بانک ها مکلفند شماره اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع دستورالعمل فوق را در قراردادهای اعطای تسهیلات یا هر نوع معاملات بانکی اعم از ارزی و ریالی درج نمایند.
 4. وزارت بازرگانی مکلف است در فرم های مربوط به ثبت سفارش اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع دستورالعمل مذکور، شماره اقتصادی آن ها را درج ارائه نمایند.

مراحل اتخاذ کد اقتصادی

برای درخواست و دریافت کد اقتصادی طبق مراحلی که در زیر شرح داده شده اقدام نمایید :

 • ابتدا وارد سایت سازمان امور مالیاتی به آدرس سامانه عملیات الکترنیک مالیاتی شوید.
 • سپس گزینه‌ی ثبت نام الکترونیکی کد اقتصادی در منوی سمت راست صفحه را انتخاب و روی گزینه‌ی ورود به سامانه کلیک کنید.
 • گزینه‌ی سامانه‌ی پیش ثبت نام کد اقتصادی را از صفحه انتخاب کنید.
 • صفحه ورود اطلاعات اولیه‌ی درخواستی در سایت و ذخیره‌ی آنها را انجام دهید.
 • پس از طی مراحل در صورت صحیح بودن آدرس و کد پستی و اطلاعات مربوطه بعد از مدتی رمز و کد کاربری از سوی امور مالیاتی برای‌تان ارسال می‌شود.
 • پس از دریافت آن (رمز وکد کاربری) مراحل ۱ و ۲ را مجددا تکرار کنید و سپس مرحله‌ی ۷ را انجام دهید.
 • بعد از طی مراحل ۱ و ۲ در پنجره‌ی باز شده بر روی متن سامانه‌ی ثبت‌نام کد اقتصادی کلیک کنید و مطابق اطلاعات خواسته شده و طبق اسناد و مدارک ثبتی آن را تکمیل و ذخیره کنید.
 • در این مرحله که مرحله‌ی پایانی ثبت‌نام کد اقتصادی است در صورتی‌که ایراد خاصی در ورود اطلاعات نباشد کد اقتصادی جدید برای شما صادر می‌شود.
 • برای کسب اطلاع از وضعیت ثبت‌نامی کد اقتصادی خود، هر از گاهی یکبار مراحل ۱ و ۲ را انجام دهید با انتخاب گزینه‌ی پیگیری سریع وضعیت ثبت‌نام کد اقتصادی و با وارد کردن رمز و کد کاربری خود از آخرین وضعیت کد اقتصادی مطلع می‌شوید و در صورت وجود اخطار یا اعلام خطا توسط سامانه نسبت به رفع آن اقدام کنید.

نکات قابل توجه:

 1. جهت پیگیری از وضعیت ثبت نام کد اقتصادی می توانید با مراجعه به سامانه ی سازمان امور مالیاتی قسمت «پیگیری سریع وضعیت ثبت نام کد اقتصادی» و وارد نمودن نام کاربری و رمز ورود از آخرین وضعیت کد اقتصادی خود مطلع شوید و در صورت اعلام نقص و یا ایراد از سوی سامانه،نسبت به رفع آن اقدام نمایید.
 2. جهت دریافت کد اقتصادی جدید،می بایست پرونده مالیاتی خود را از سازمان امور مالیاتی تکمیل نموده و شماره واحد مالیاتی،کد اقتصادی ۱۲ رقمی و کلاسه پرونده دریافت کرده باشید.

کارت اقتصادی اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی

تغییرات اشخاص حقیقی در کارت وجود دارد البته با این تفاوت که عکس ندارد و نوع شخص حقوقی هم ذکر خواهد شد و با هماهنگی با خدمات کامپیوتری صدور کارت اشخاص حقوقی به‌صورت لیزری خواهد بود. کارت اشخاص حقیقی از نظر رنگ و شکل و مندرجات کارت جدید با کارت‌های قبلی فرق خواهد داشت ، علاوه بر عکس ۳ در ۲ مؤدی، نام و نام خانوادگی، کد اقتصادی، نشانی محل فعالیت تجاری و کد حوزه‌ی مالیاتی مؤدی در آن ذکر می شود.

سه وظیفه مهم مودی مالیاتی

 1. تهیه مدارک لازم برای اشخاص حقیقی:
 2. فرم اطلاعات هویتی
 3. کپی شناسنامه
 4.  اصل و کپی فیش بانکی
 5. مجوز فعالیت یا سند محل فعالیت تجاری (رسمی- غیر رسمی)
 6. عکس 3*2 در صورت داشتن کد اقتصادی درج شماره‌ی آن پشت عکس در غیر این‌صورت درج مشخصات شناسنامه پشت آن
 7. فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری برای دارندگان کد اقتصادی به ضمیمه‌به حوزه‌ی مالیاتی

2.    تهیه مدارک لازم برای اشخاص حقوقی:

 • فرم اطلاعات هویتی مربوطه
 • آگهی تأسیس در روزنامه رسمی
 •  فیش بانکی
 •  فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری برای دارندگان کد اقتصادی

3.    نحوهتقاضای کد اقتصادی:

 • مؤدی مالیاتی ابتدا در اطلاعیه‌ی منتشره در روزنامه‌های کثیرالانتشار و دستورالعمل اجرای ماده‌ی ۸۵ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین، در صورتی که واجدالشرایط بود باید فرم اطلاعات هویتی مربوطه از روزنامه را تکمیل کند و با تکمیل کپی فرم نمونه و سپس الصاق یک قطعه عکس بر روی فرم هویتی به همراه سایر مدارک به حوزه‌ی مالیاتی ذی‌ربط تحویل بدهد و رسید دریافت ‌کند. پس از رسیدگی حوزه، به مدارک ناقص کد اقتصادی داده نمی شود و مدارک و فیش بانکی مسترد نخواهد شد. در مورد اشخاص حقوقی نیز همانند اشخاص حقیقی عمل خواهد شد با این فرق که درصورت داشتن تغییرات باید فرم تغییرات اطلاعات هویتی نیز از طرف مؤدی تکمیل شود. تشکیلات قانونی نیز درصورتی که دارای ذی‌حساب مستقل و مورد تأیید امور ذی‌حساب‌ها باشد می‌تواند با مراجعه به حوزه‌ی مالیاتی مربوطه درخواست کد اقتصادی کند.

جرائمی که با کد اقتصادی انجام میگیرد

 1. جعل، تقلب، سوء استفاده و تبانی در ارتباط با شماره اقتصادی جرم بوده و با متخلفین برابر مقررات قانونی برخورد می شود.
 2. اگر اشخاص حقوقی و حقیقی از شماره اقتصادی سایرین استفاده کنند در هر شرایطی غیرمجاز و خلاف مقررات به حساب می آید و تعلق مالیات برای شخصی است که شماره اقتصادی او مورد استفاده قرار گرفته باشد.
 3. یکی دیگر از جرائم انجام شده دریافت هر گونه وجه اضافه بر ارزش کالا جهت درج شماره اقتصادی فروشنده و یا عدم درج شماره اقتصادی خریدار می باشد.
 4. عدم رعایت مفاد این دستورالعمل از جانب اشخاص ذیربط،از قبیل عدم ارائه وی یا درج شماره اقتصادی طرفین معامله در صورتحساب فروش کالا و یا خدمات،خلاف مقررات بوده و با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد گردید.

تبصره ۱-در صورتی که فروشنده در هنگام معامله از ارائه شماره اقتصادی خود امتناع ورزد و ارائه کد اقتصادی را منوط به دریافت مبلغی بیشتر از رقم واقعی نماید خرید کالا بدون شماره اقتصادی فروشنده بلامانع است. بشرط آنکه گزارش انجام معامله و امتناع فروشنده از ارائه شماره اقتصادی جهت پیگیری قانونی، حداکثر ظرف یک ماه به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی به صورت مکتوب و مستند تسلیم گردد.

جریمه تخلفات  افراد با کد اقتصادی:

 1. افرادی که اولین بار از دریافت کد اقتصادی امتناع کنند و یا از قوانین حاکم بر روند اخذ کد اقتصادی سر باز بزنند، مشمول پرداخت ۲ برابر سود معاملات انجام شده خود خواهند شد.
 2. اگر شرکتی برای بار دوم مرتکب جرم شود و از درج کد اقتصادی و یا ارسال آن به اداره مالیات خودداری کند، محل فعالیت اقتصادی وی به مدت ۳ ماه پلمپ خواهد شد.
 3. اگر تخلف برای بار سوم انجام شود، فرد متخلف به ۳ ماه تا ۶ ماه حبس محکوم خواهد شد. این حکم برای تمامی مدیران حقوقی نیز قابل اجرا خواهد بود.

تاثیر کد اقتصادی در قانون سازمان مالیاتی کشور
ماده 105قوانین سازمان مالیاتی کشور” درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیت های انتفاعی سایر اشخاص حقوقی از منابع مختلف ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود، پس از وضع زیانهای (هزینه ها) حاصل از منابع غیر معاف و کسر مالیاتهای مقرر به استثناء مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد، مشمول مالیات حداکثر به نرخ 25 درصد خواهند بود.”طبق ماده مذکور، شرکتهایی که مراحل دریافت کد اقتصادی را طی کنند و کد اقتصادی را اخذ نمایند از معافیتهای مالیاتی که در ماده 105 قید شده است بهره مند خواهند شد.

نتیجه گیری

در پایان تاکید می کنیم که اخذ کد اقتصادی برای فعالیت های اقتصادی لازم و ضروری می باشد زیرا اشخاص فقط با داشتن این کد می توانند به طور قانونی فعالیتهای اقتصادی داشته باشند. نه تنها فعالیت اقتصادی بلکه در امور اقتصادی و مالیاتی نیز لازم و ضروری می باشد به همین دلیل برای دریافت آن باید پرونده مالیاتی تشکیل داد و سریع جهت اخذ کد اقتصادی اقدام کرد.
باتوجه به جایگاه و نقش کد اقتصادی در قانون تجارت لزوم و ضرورت اخذ آن روشن می باشد. جهت طی مراحل اخذ کد اقتصادی به مشاوران و همکاران ما در ثبت دانا مراجعه کنید تا شما را سریع به هدف و خواسته تان برسانند.

همین حالا با کارشناسان برای ثبت شرکت خدماتی خود، با ما ارتباط برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button