قصد داریم شرکتی در ایران ثبت کنیم که یکی از سهامداران شخص حقیقی یا حقوقی خارجی باشد.یعنی ثبت شرکت توسط سهامدار خارجی که چندان کار پیچیده ای نخواهد بود، به طور کلی راه‌اندازی کسب و کار جدید و انجام فعالیت‌های تجاری نیازمند این است که خود را در سازوکار قانونی و تجاری به رسمیت معرفی کنیم. کلمه شرکت به معنای شریک شدن در فعالیت و کاری است و از نظر حقوقی به تجمیع ۲ الی چند نفر گفته شده است و به صورت سهامدار، شریک یا مؤسس در قالب قرارداد رسمی برای رسیدن اهداف مشترک و یکسان و تقسیم سود حاصل از سرمایه‌گذاری  مشغول به فعالیت شده اند.

به طور کلی شرکت قراردادی مابین افراد حقیقی و حقوقی می باشد که در قالب اساسنامه فعالیت خود را شروع می کنند. بنا به قانون اساسی، هر فردی اعم از ایرانی یا خارجی که قصد فعالیت اقتصادی در ایران را دارد باید تقاضانامه ثبتی خود را مبنی بر انجام فعالیت به مرجع قانونی معرفی کند وگرنه فعالیت آن از طرف دولت ایران به رسمیت شناخته نمی شود.

طبق ماده یک لایحه اصلاحی قانون تجارت، شرکت های سهامی به آن دسته از شرکت ها گفته می شود که در آن سرمایه به سهام تقسیم شده باشد و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ سهام آن ها است حال چنانچه شریك شخص یا اشخاص خارجی باشد حداكثر میزان سهم ایشان ٤٩% خواهد بود و این درصد بعد از تصویب لایحه قانونگذاری به لحاظ مطالب ایجاد شد که در كشور اسرائیل و فلسطین به وجود آمده است بنابراین خارجیان برای ثبت شركت در ایران می توانند اقدام کنند ولی میزان سهم آنها نمی تواند بیشتر از ٤٩% سهام باشد. برای فعالیت و راه اندازی کسب و کار هم میتوان شرکت خارجی در ایران ثبت کرد و هم می توان برای ثبت شرکت توسط سهامدار خارجی اقدام کرد که هر دو شرایط را در ذیل توضیح می دهیم:

مدارک لازم برای ثبت شركت خارجی با شخص یا شركت ایرانی :

 • ترجمه و كپی از تمامی صفحات پاسپورت فرد خارجی ( نامبرده دارای مهر ویزای ایران)
 • ذیل اوراق ثبت شركتهای ایران امضای فرد خارجی باشد
 •  تعیین میزان سرمایه شركت بیشتر از ده هزار دلار آمریكا باشد

چنانچه شریك خارجی شخص حقیق نباشد و شركت باشد باز حداكثر میزان سهم ایشان ٤٩% می تواند باشد مگر اینكه اداره سرمایه گذاری اتباع خارجی با داشتن میزان سهام بیش از ٤٩% موافقت كند كه لازمه این موافقت پس از ثبت شركت ایرانی به میزان ٤٩% خارجی و ٥١% ایرانی قابل بررسی و اجرا خواهد بود.
مدارك لازم برای ثبت شركت به گونه ای كه شریك خارجی شركت باشد :

 • ترجمه و اصل اساسنامه شركت خارجی الزامی است.
 • ترجمه و اصل سوگند نامه شركت خارجی واجب است.
 • ترجمه و اصل اظهارنامه ثبت شركت خارجی باید وجود داشته باشد
 • ترجمه گواهی ثبت شركت خارجی در كشور متبوع
 • ترجمه و اصل موافقت نامه فی مابین شركت ایرانی و خارجی مبنی بر ایجاد و ثبت شركت جدید در ایران
 • دو معرفی نامه ترجمه و اصل
 • معرفی فقط یك نماینده جهت عضویت در هیات مدیره و حضور در مجامع و جلسات هیات مدیره آن (هر شركت می تواند فقط یك نماینده جهت شركت در شرف تاسیس معرفی نماید)
 •  ترجمه و اصل اختیار و وكالت با حق توكیل به غیر توسط شركت خارجی به نماینده شركت بطوریكه در تمامی موارد نماینده اختیار تام داشته باشد
 • باید سرمایه شركت ایرانی مطابق با ٥١% سرمایه شركت خارجی باشد و سرمایه شركت در شرف تاسیس متشكل از مجموع سرمایه دو شركت ایرانی و خارجی باشد.
 • امضاء نماینده و مهر شركت خارجی در ذیل اوراق ثبت شركت در شرف تاسیس
 • اساسنامه ها از دو قسمت خارجی و ایرانی تشکیل شده است كه در ذیل قسمت لاتین نماینده شركت خارجی و در ذیل اوراق قسمت فارسی شركا ایرانی باید امضاءکنند.

چنانچه دوشركت ایرانی و خارجی قصد مشاركت داشته باشند تمامی مراحل یازده مورد فوق می بایست انجام شود، با این فرق كه اوراق ایرانی نیازی به ترجمه ندارد .


نمونه معرفی نامه اول :
احتراما آقای …………………. فرزند ……………… به نمایندگی این شركت جهت حضور در مجامع و جلسات هیات مدیره در شركت در شرف تاسیس ………….. به حضور معرفی می گردد.
مهر و امضا شركت خارجی

معرفی نامه دوم :
اداره محترم ثبت شركتها
احتراما این شركت ضمن موافقت خود جهت تاسیس شركت در شرف تاسیس در ایران آقای ………….. فرزند ………… را به نمایندگی خود با حق توكیل به غیر جهت عضویت در هیات مدیره شركت در شرف تاسیس ………….. به حضور معرفی می نماید ضمنا نامبرده در كلیه موارد ثبت از این شركت وكالت تام با حق توكیل به غیر را دارد.
نمونه امضا نماینده شركت                   نمونه امضا شركت خارجی

باید معرفی نامه ها  به لاتین و با ترجمه فارسی ضمیمه باشد. تمامی ترجمه ها باید به تایید سفارت ایران در كشور متبوع برسد.

شرکت ثبت دانا با بهره گیری از کارشناسان متخصص و مجرب و با چندین تجربه ی موفق، با افتخار آماده ی ارائه ی خدمات  به شما عزیزان، در زمینه های حقوقی و ثبتی نظیر ثبت شرکت و ثبت برند خواهد بود.

همین حالا با کارشناسان برای ثبت شرکت خدماتی خود، با ما ارتباط برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button