ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی چیست ؟ بر مبنای ماده‌ی ۲۰ قانون ثبت اختراعات، طرح صنعتی، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ و هر گونه شکل سه بعدی با خطوط، با رنگ یا بدون آن است به گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد. به طور مثال، طرح یک خودرو، یک صندلی یا یک قطعه مکانیکی به عنوان طرح صنعتی محسوب می‌شوند. در این نوشتار قصد داریم تا به صورت کلی در مورد طرح صنعتی، نحوه‌ی ثبت و شرایط آن صحبت کنیم.

انواع طرح صنعتی

همانطور که از تعریف هم پیداست،‌ طرح صنعتی شامل طیف گسترده‌ای از محصولات صنعتی و صنایع دستی می‌شود. از انواع بسته‌بندی‌ها گرفته تا لوازم خانگی، جواهرات، نمادها و لوگوها، همگی طرح صنعتی محسوب می‌شوند و در صورتی که شرایط لازم را دارا باشند، می‌توان آن‌ها را به نام خود ثبت کرد.

شرایط ثبت طرح صنعتی چیست ؟

برای این که بتوانید طرح صنعتی خود را به نام خود ثبت کنید، این طرح باید ویژگی‌هایی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

۱. طرح صنعتی باید جدید و اصیل باشد

به این معناست که نباید مشابه طرح شما قبل از این وجود داشته باشد. اگر مشابه طرح شما در ایران ثبت شده یا قبلاً از آن در جایی از دنیا رونمایی شده است، طرح شما قابل ثبت نخواهد بود.

۲. طرح نباید تنها نتیجه عملکرد فنی محصول باشد

همانطور که در تعریف طرح صنعتی نیز بیان کردیم، طراحی و شکل آن اثر مورد نظر است و یک عملکرد فنی نمی‌تواند در دسته طرح صنعتی قرار بگیرد.

۳. با موازین شرعی، نظم عمومی و اخلاق حسنه موافق باشد

طبق قوانین، طرح شما نباید هیچ گونه مغایرتی با موازین شرعی، نظم عمومی و اخلاقی کشورمان داشته باشد. به طور مثال اگر در طرح، تصویری وجود داشته باشد که موازین شرعی ما مغایرت دارد، این طرح ثبت نخواهد شد و مورد حمایت قرار نخواهد گرفت.

۴. طرح نباید حاوی نمادها یا نشان‌های رسمی باشد

به طور مثال شما نمی‌توانید در طرح خود از پرچم کشور یا نمادها و نشان‌هایی که قبلاً به ثبت رسیده‌اند استفاده کنید.

مزایای ثبت طرح صنعتی چیست ؟

مهم‌ترین مزیتی که از ثبت طرح به شما اعطا می‌شود، این است که حق استفاده‌ی انحصاری و بهره‌مندی از آن به شما اعطا می‌گردد. هیچ‌کس دیگری حق نسخه‌برداری از آن را ندارد و قانون جلوی هر حرکتی در این راستا را می‌گیرد. طرح صنعتی جز دارایی‌های شما و یا شرکت شما محسوب خواهد شد و هر چه موفقیت آن بیشتر باشد، ارزش کار و شرکت شما نیز بالاتر خواهد رفت. همچنین ممکن است شما به تنهایی قادر به بهره‌برداری از طرح صنعتی خود نباشید. با ثبت آن، قانون به شما اجازه می‌دهد تا امتیاز بهره‌برداری از آن را به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری اعطا کنید و در آن سود آن نیز شریک باشید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

۱. مدارک شناسایی شخص متقاضی

۲. مدارک شناسایی شخص طراح

۳. عکس‌هایی از نمونه طرح (۶ عکس از زوایای مختلف)

۴. نشانی، شماره تلفن و ایمیل متقاضی

نحوه ثبت طرح صنعتی

برای شروع فرایند ثبت طرح صنعتی خود، کافی است تا به بخش مربوطه در وبسایت سازمان ثبت کشور مراجعه کرده و در ابتدا اظهارنامه طرح را تکمیل نمایید. در ادامه نیز باید با پیوست نمودن مدارک مورد نیاز به صورت الکترونیکی، آن‌ها را به اداره مالکیت صنعتی ارسال کنید. طرح و مدارک مربوط به آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اگر مغایرتی با مواد مختلف قانونی نداشته باشد، طرح صنعتی شما به صورت رسمی ثبت می‌شود و مراتب آن نیز از طرق مختلف ارتباطی، به اطلاع شما رسانده می‌شود.

لازم است که خاطرنشان کنیم، در مراحل ثبت قانونی طرح صنعتی خود، می‌توانید از کمک و مشاوره‌ی متخصصین ثبت شرکت و ثبت برند | ثبت دانا بهره‌مند شوید.

همین حالا با کارشناسان برای ثبت شرکت خدماتی خود، با ما ارتباط برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button