مالیات شرکت سهامی خاص

با توجه به جایگاه ویژه قوانین مالیاتی و عواقبی که رعایت نکردن آن‌ها برای شرکت‌ها به دنبال دارد، آشنایی با این مقررات از اهمیت خاصی برخوردار گشته است. با وجود این که قوانین مالیاتی برای انواع شرکت‌های مختلف یکسان است، اما قانون‌گذار در برخی جزئیات و برخی از انواع شرکت‌ها، تفاوت‌هایی قائل شده است. همچنین معافیت‌های مالیاتی برای بسیاری جذابیت ویژه‌ای دارد. از این رو در این نوشتار قصد داریم تا به بررسی مقررات مالیاتی برای شرکت‌های سهامی خاص بپردازیم و مزیت‌ها و معافیت‌هایی را که از آن‌ها در این نوع شرکت می‌توان استفاده کرد، بررسی می‌کنیم. گفتنی است برای دریافت پاسخ به سوالات خود و دریافت راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید با کارشناسان داناثبت مشورت نمایید.

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص نوعی از شرکت است که می‌توان آن را با حداقل ۳ شریک ثبت کرد. در این نوع شرکت سرمایه‌ی هر یک از اعضا به سهام تبدیل می‌شود و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. این سهام می‌تواند با نام یا بدون نام باشد و قابلیت انتقال آن نیز با رعایت شرایط ذکر شده در قانون و اساسنامه‌ی شرکت وجود دارد.

مالیات در شرکت سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص طبق قانون موظف هستند تا ۱۰ درصد از کل درآمد خود را که مشمول مالیات می‌شود، به عنوان مالیات شرکت محاسبه و پرداخت کنند. لازم به ذکر است که نحوه‌های مختلف حساب و کتاب و یا پر کردن اظهارنامه مالیاتی به شکل‌های مختلف، می‌تواند اعداد مختلفی را برای مالیات رقم بزند. پس محاسبه و تکمیل اظهارنامه نیز از موارد مهمی است که باید به آن دقت ویژه‌ای کرد. در این بین شرکت‌های سهامی عام در برابر شرکت‌های سهامی خاص یک امتیاز و برتری دارند و آن هم این است که بر اساس قانون مالیات، شرکت‌های سهامی عامی که در بورس پذیرش شده‌اند تا زمانی که از فهرست نرخ‌ها حذف نشده‌اند، معادل با ۱۰ درصد از کل مالیات آن بخشوده می‌شود. یک نکته‌ی دیگر نیز در مورد مالیات شرکت‌های سهامی وجود دارد. همانطور که گفتیم در این شرکت‌ها امکان انتقال سهم وجود دارد، اما در هنگام انتقال، باید به میزان ۴ درصد از ارزش سهام به عنوان مالیات به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز گردد.

مقررات مالیاتی شرکت سهامی خاص

معافیت شرکت از پرداخت

با وجود این که بر اساس قانون، پرداخت مالیات برای کلیه‌ی شرکت‌ها الزامی است، اما با این حال با توجه به موضوع فعالیت شرکت، برخی از آن‌ها می‌توانند از پرداخت کل یا بخشی از مالیات خود معاف شوند. در این مورد می‌توان مثال شرکت‌های دانش‌بنیان را بیان کرد که قانون مزیت‌های ویژه‌ای را برای آن در نظر گرفته است. شرکت دانش‌بنیان در قانون به این صورت تعریف شده است:

«شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می‌شود.»

بنابراین اگر نوع فعالیت شما به گونه‌ای است که می‌تواند در ذیل فعالیت‌های دانش‌بنیان قرار بگیرد، بهتر است شرکت خود را به عنوان شرکت دانش‌بنیان ثبت کنید تا بتوانید از مزایای ویژه‌ی آن نیز بهره‌مند بشوید. طبق قانون، شرکت‌های دانش‌بنیان تا ۱۵ سال از پرداخت مالیات معاف هستند و تازه این فقط یکی از این مزایای آن است.

مشاورین مجرب داناثبت با داشتن تخصص در زمینه‌های مختلف ثبت شرکت و آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به شرکت‌ها، آمادگی دارند تا شما را در تمامی زمینه‌ها راهنمایی کنند و شما می‌توانید به سادگی با آن‌ها در ارتباط باشید و پاسخ سوالات و راه حل مشکلات خود را دریافت نمایید.

همین حالا با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button