مقایسه شرکت مسولیت محدود و سهامی خاص

اولین سوالی که در هنگام ثبت شرکت برای شروع فعالیت‌های مختلف تجاری با آن روبه‌رو می‌شویم، این است که چه نوع شرکتی را ثبت نماییم. در قانون تجارت ایران، ۷ نوع شرکت مختلف آمده که هر کدام ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارا هستند. اما تجربه و البته آمارها نشان می‌دهد که شرکت‌ها بیشتر در نوع مسئولیت محدود و همچنین سهامی خاص ثبت می‌شوند. بنابراین احتمال این که بر سر دوراهی انتخاب یکی از این دو نوع مانده باشید، زیاد است. به همین منظور قصد داریم تا در این نوشتار به بیان ویژگی‌های کلی هر کدام و مقایسه‌ی آن‌ها بپردازیم.

شرکت با مسئولیت محدود

بر مبنای تعریفی که در ماده ۹۴ قانون تجارت ایران آمده، شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل می‌شود و شرکا به میزان سرمایه‌ی خود در شرکت در قبال قروض و تعهدات مسئول هستند. همچنین در این نوع شرکت، سرمایه به قطعات سهام تقسیم نمی‌شود. این شرکت‌ها برای کلیه‌ی امور بازرگانی، مهندسی، صنعتی و دیگر فعالیت‌ها مناسب هستند و به طور کلی محدودیت فعالیتی خاصی ندارند.

شرکت سهامی خاص

تمام سرمایه‌ی شرکت سهامی خاص توسط موسسین (۳ نفر یا بیشتر) تأمین می‌گردد و هر یک از شرکا، به نسبت سرمایه‌اش دارای سهام در شرکت می‌شود. حداقل سرمایه در شرکت سهامی خاص حداقل یک میلیون ریال است و محدودیت فعالیتی برای ان وجود ندارد.

شباهت‌های شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

میزان سرمایه در هر دو نوع شرکت، حداقل یک میلیون ریال است. در هر دوی آن‌ها، می‌توان به صورت اختیاری سرمایه را افزایش داد. همچنین حق رأی در شرکت سهامی خاص به نسبت سهام و در شرکت با مسئولیت محدود، به نسبت سرمایه است.

مقایسه شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص

تفاوت‌های شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

همانطور که از تعاریف این دو شرکت نیز مشخص شد، در شرکت با مسئولیت محدود، حداقل شرکا ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص، حداقل ۳ نفر است. در شرکت با مسئولیت محدود، سهام وجود ندارد و اعضا به اندازه‌ی سهمشان در سرمایه نسبت به تعهدات شرکت مسئولیت دارند و جایگاهشان قابل انتقال نیست. در شرکت سهامی خاص، سرمایه‌ی شرکا به سهام تبدیل می‌شود و در اختیارشان قرار می‌گیرد. در شرکت با مسئولیت محدود، اگر تعداد اعضا از ۱۲ نفر بیشتر باشد، باید یک هیئت نظارت شامل سه بازرس نیز وجود داشته باشد؛ برای تعداد کم‌تر از ۱۲ نفر، چنین چیزی لازم نیست. اما در شرکت‌های سهامی خاص، بدون توجه به تعداد اعضا، وجود حداقل یک نفر بازرس الزامی است. در شرکت با مسئولیت محدود، در همان بدو تشکیل، تمام سرمایه نقدی بایستی تأدیه و سرمایه‌های غیر نقدی نیز قیمت‌گذاری و تسلیم گردد. در شرکت سهامی خاص هم تمام سرمایه و سهم‌الشرکه‌های غیر نقدی در همان ابتدا باید قیمت‌گذاری و تسلیم شود. اما در مورد سرمایه‌ی نقدی، تنها پرداخت یک‌سوم آن در بدو تشکیل ضروری است و بقیه‌ی آن منطبق با مهلتی که پیشتر در اساس‌نامه تعیین شده، پرداخت می‌شود. در شرکت با مسئولیت محدود، تصمیمات راجع به شرکت باید با اکثریت آرا اعضایی که حدقل نصفی از سرمایه‌ی شرکت را تأمین کرده‌اند، اتخاذ شود. اما در شرکت سهامی خاص، تصمیمات در مورد شرکت، در جلسه‌ی مجمع عمومی گرفته می‌شود و آراء لازم برای تصویب، نصف به علاوه یک حاضرین در جلسه است.

امید داریم تا با روشن شدن تفاوت‌های میان این دو نوع شرکت، انتخاب برای شما عزیزان آسان‌تر گردد. البته تفاوت‌های این دو نوع، تنها محدود به مواردی که ذکر شد نمی‌شود و ما تنها مهم‌ترین آن‌ها را بیان کردیم. در صورتی که در این خصوص احتیاج به راهنمایی بیشتر داشتید یا در فرآیند ثبت نیاز به کمک داشتید، می‌توانید با کارشناسان داناثبت تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button