مزایا و معایب مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص از میان ۷ نوع شرکتی که در قانون تجارت ایران آمده، بیشتر ثبت می‌شوند. به همین خاطر پیش از این به بررسی این دو شرکت و بیان تفاوت‌ها و تشابهات آن‌ها پرداختیم. حال در این نوشتار قصد داریم تا بیشتر بر روی شرکت با مسئولیت محدود متمرکز شویم و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم.
گفتنی است که کارشناسان داناثبت آماده‌ی پاسخگویی به تمامی سوالات شما در این زمینه هستند.

شرکت با مسئولیت محدود

بنا بر ماده ۹۴ قانون تجارت ایران، شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای انجام امور تجاری تشکیل می‌شود و سرمایه‌ی شرکا در آن به سهام یا قطعات سهام تبدیل نمی‌گردد. هر یک از اعضا به اندازه‌ی سرمایه‌ی خود در قبال قروض و تعهدات شرکت مسئولیت دارند. نکات مهمی از این تعریف دریافت می‌شود؛ نخست این که سرمایه‌ی اعضا به سهام یا کاغذ سهم‌الشرکه تبدیل نمی‌شود و هیچ ورقه یا سندی در این ارتباط صادر نمی‌گردد. دوم این که همه‌ی شرکا در برابر قروض و تعهدات شرکت مسئولیت دارند، اما میزان این مسئولیت، با اندازه‌ی سرمایه‌ی آن‌ها تناسب دارد. همچنین سهم هر یک از اعضا به صورت آزادانه قابل انتقال نخواهد بود.
این مورد آخر، یکی از تفاوت‌های مهم میان شرکت با مسئولیت محدود و شرکت‌های سهامی خاص است.

مزایا

در شرکت با مسئولیت محدود مزایای فراوانی نسبت به دیگر انواع شرکت‌ها وجود دارد که سعی می‌کنیم تا به تفصیل به آن‌ها بپردازیم. نخست این که شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند با تنها ۲ شریک به ثبت برسد. این در حالی است که در شرکت‌های سهامی عام و سهامی خاص، حداقل شرکا به ترتیب ۵ و ۳ نفر است. در حالی که حداقل سرمایه‌ی شرکت با مسئولیت محدود ۱ میلیون ریال اعلام می‌شود، اما در مورد آن الزامی قانونی وجود ندارد و ارائه گواهی بانکی مبنی بر دریافت سرمایه اختیاری است. مدیر یا مدیران انتخابی برای این نوع شرکت‌ها، می‌توانند جزو شرکا نباشند و مدت مسئولیت آن‌ها نیز اختیاری است. یعنی مدت آن می‌تواند محدود یا نامحدود باشد. این در حالی است که در شرکت‌های سهامی، بازه‌ی مدیریتی باید دو ساله باشد.

مزایای شرکت با مسئولیت محدود

معایب

در مقابل مزایایی که در ثبت شرکت با مسئولیت محدود وجود دارد، معایبی نیز هستند که باید به آن‌ها نیز توجه کرد. در شرکت با مسئولیت محدود، ورقه یا سندی به نام سهم الشرکه صادر نمی‌شود. همچنین سهم شرکا نمی‌تواند به صورت اوراق تجاری (چه قابل انتقال و چه غیر قابل انتقال) دربیاید. در حالی که در شرکت‌های سهامی خصوصاً شرکت سهامی خاص، انتقال سهام با موافقت مدیران یا مجامع عمومی امکان‌پذیر است.
مورد بعدی شاید جزو معایب شرکت با مسئولیت محدود به حساب نیاید، اما از نکاتی است که باید به آن توجه شود و ذکرش خالی از لطف نیست. در اسم شرکت حتماً باید عبارت مسئولیت محدود قید شود، در غیر این صورت، این شرکت در برابر اشخاص ثالث تضامنی محسوب می‌شود و تابع مقررات همین نوع شرکت خواهد بود. همچنین نام هیچ یک از شرکا نباید در اسم شرکت وجود داشته باشد و اگر این اتفاق بیفتد، باز هم طبق قانون، این شرکت در برابر اشخاص ثالث، حکم شرکت تضامنی را خواهد داشت.

امید داریم تا با این بررسی‌های موشکافانه و دقیق، شناخت بهتری نسبت به شرکت با مسئولیت محدود پیدا کنید و بتوانید در موقع انتخاب، با توجه به شرایط خود، تصمیم بهتری بگیرید. در صورتی که در مورد هر یک از ویژگی‌های این شرکت یا بندهای قانونی مربوط به آن سوالی داشتید، می‌توانید با مشاوران داناثبت درمیان بگذارید. همچنین مشاوران داناثبت در مراحل ثبت شرکت نیز همراه شما باشند.

همین حالا با کارشناسان ما برای ثبت شرکت مسئولیت محدود خود ارتباط برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button